Tarihçemiz

Şen ailesi'nin kuru incir ticareti konusundaki ilk adımları, 1900'lü yılların başında, İzmir'in Ödemiş ilçesinin o zamanki Beydağ Kasabası'nda büyük dedemiz olan Çakır Ali tarafından atıldı.

O yıllarda yörenin benzersiz lezzetteki incirlerini yetiştiren üreticilerden biri olan büyük dedemiz, yetiştirdiği incirleri diğer üreticilerden topladıkları ile beraber Anadolu'nun çeşitli merkezlerine pazarlıyordu.

1925 yılında, babasının vefatı üzerine çok genç yaşta işlerin başına geçen Mehmet Şen ise babasından öğrendiği doğrularla hem şirketini, hemde ilerleyen yıllarda dünyaya gelen; Kadir, Orhan ve Turan adlarını verdiği oğullarını büyüttü.

Mehmet Şen ve oğulları; 1961 yılında kurdukları Şen kollektif Şirketi bünyesinde dünyaya açılmayı, daha büyük pazarlara ulaşmayı hedefledi ve bu hedef doğrultusunda HODJA BRAND markasını yaratarak bu marka ile kuru meyve ihracatına başladı.

1983 yılına gelindiğinde ise dördüncü nesil aile bireylerinin katılımıyla hala dünyanın dört bir yanındaki ülkelere, başta kuru incir olmak üzere farklı kuru meyveler ihraç eden, kalitesi ve ürünleriyle sektöründe dünya çapında tanınan Şentaş Tarım Ürünleri İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.